Apartamentos seneste bog, Can Lis, Jørn Utzon, er en hyldest til et af det 20. århundredes mest ekstraordinære hjem. Gennem billedkunstneren Simon Watsons linse indfanger bogen den stille skønhed i den danske arkitekts mallorcanske tilflugtssted, hvor lys, kalksten og landskab smelter sammen til en enestående arkitektonisk vision.

Can Lis blev bygget efter Utzons arbejde med Operahuset i Sydney – huset blev hans personlige fristed og er en udforskning af organisk design i harmoni med naturen.


Et omhyggeligt kurateret udvalg af arkivfotografier, skitser og tegninger – mange af dem er ikke set før – giver et intimt indblik i hjemmets tilblivelse og filosofien bag.

Jan Utzons refleksioner i en samtale med Apartamento-redaktør Robbie Whitehead, et originalt essay af Line Nørskov Davenport og arkivtekster af Jørn Utzon selv uddyber fortællingen og giver et sjældent indblik i arkitektens sind.


Can Lis, Jørn Utzon er sponsoreret af Ferm Living og indeholder et eksklusivt forord af Phillipp Materna, Head of Design. At støtte dette projekt lå i naturlig forlængelse af vores filosofi – en filosofi, der værdsætter materialitet, følsomhed over for omgivelserne og skabelse af rum, der inspirerer og giver velvære. Can Lis legemliggør disse idealer og står som et tidløst eksempel på arkitektur i harmoni med naturen.
Bogen, der er tilgængelig nu, inviterer læserne til at udforske et hjem, der fortsat inspirerer både arkitekter, designere og drømmere.
Udgivet af Apartamento Publishing S.L.
Fotografi af Apartamento
Første udgave: 20. marts 2025
Dimensioner: 240 x 285 mm
Sider: 120 sider
Indbinding: hardcover
ISBN: 978-84-09-68993-4
Udforsk Can Lis, Jørn Utzon her.